Комунальний заклад "Опорний заклад " Кодимський ліцей № 2" Кодимської міської ради Подільського району Одеської області



   


Сімейна (домашня) форма освіти

 

 

І. Загальні положення

 

1.1. Це Положення визначає порядок організації здобуття загальної  середньої освіти (далі-здобуття освіти) за сімейною формою в Коломийському  ліцеї №9  Коломийської міської ради Івано-Франківської області (далі – заклад).

 

1.2. Заклад освіти відповідно до законодавства та своїх установчих  документів організовує здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою  керуючись Наказом Міністерства освіти і науки України від 12 січня 2016 року  №8 (у редакції наказу Міністерства освіти і науки України від 10 липня 2019  року № 955, від 10 лютого 2021 року № 160), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02 серпня 2019  року за №852/33823,   19 квітня  2021 року  за №528/36150.

 

1.3. Під сімейною формою здобуття освіти розуміється спосіб організації  освітнього процесу дітей самостійно їхніми батьками для здобуття формальної  (дошкільної, повної загальної середньої) та/або неформальної освіти, при чому  відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче стандартів освіти  несуть батьки, а оцінювання результатів навчання здійснюються відповідно до  чинного законодавства. 

 

1.4. Метою сімейної форми здобуття освіти є надання освітніх послуг  учням ліцею для набуття ними знань, умінь і навичок відповідно до навчальних  програм.

 

1.5. Завданням сімейної форми здобуття освіти є забезпечення учням  ліцею можливості реалізації конституційного права на здобуття освіти.

 

1.6. Для забезпечення сімейної форми здобуття освіти в закладі можуть  використовуватися технології дистанційного навчання відповідно до  Положення про дистанційне навчання, затвердженого наказом Міністерства  освіти і науки України від 25 квітня 2013 року №466, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30 квітня 2013 року за №703/23235 та моделі  змішаного навчання та Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти  у  Коломийському ліцеї №9  Коломийської міської ради Івано-Франківської області, затверджено наказом навчального закладу від 01 червня 2022 року№ 86-а, схваленого на педагогічній раді, протокол № 1 від 10 червня 2022 року.

 

1.7. Інформація про форми здобуття освіти, що забезпечуються закладом  освіти, оприлюднюється на веб-сайті (за їх відсутності - на веб-сайтах  засновників).

 

 

ІІ. Порядок зарахування на сімейну форму здобуття освіти та облік  зарахованих

 

2.1. Зарахування на сімейну форму здобуття освіти проводиться зазвичай  до початку навчального року. Переведення на сімейну форму здобуття освіти  може відбуватися впродовж навчального року, але не пізніше ніж за 3 місяці до  проведення річного оцінювання чи державної підсумкової атестації (далі -  атестація). 

 

2.2. Зарахування осіб на сімейну форму здобуття освіти, переведення та  відрахування здійснюється відповідно до пунктів 4, 5, 8 розділу I, розділу III,  пункту 1 розділу IV Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до  державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної  середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України  від 16 квітня 2018 року № 367, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України  05 травня 2018 року за № 564/32016.

 

2.3. Облік здобувачів освіти, зарахованих (переведених) на сімейну  форму, здійснюється відповідно до Порядку ведення обліку дітей дошкільного,  шкільного віку та учнів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України  від 13 вересня 2017 року № 684.

 

2.4. Зарахування або переведення   осіб  на сімейну форму здобуття освіти розглядається на черговій педраді.

 

ІІІ. Організація та реалізація сімейної форми освіти

 

3.1. Для ефективної організації здобуття загальної середньої освіти (далі -  здобуття освіти) за сімейною формою навчання в закладі на початку навчального року створюється робоча комісія. Головою комісії є директор ліцею, членами комісії заступники директора з навчально-виховної роботи, керівники філій та вчителі-предметними, які координують сімейне навчання в освітньому закладі. 

 

3.2. Організація здобуття освіти за сімейною формою може здійснюватися  на будь-якому рівні повної загальної середньої освіти і можливе для осіб віком до 18 років, батьки яких виявили бажання організовувати освітній процес  самостійно з урахуванням здібностей, інтересів, потреб, мотивації, можливостей  і досвіду своїх дітей, для забезпечення їх індивідуального темпу здобуття  освіти. 

 

3.3. Керівник закладу освіти, забезпечує реалізацію індивідуальної  освітньої траєкторії здобувачів освіти шляхом розроблення індивідуальних  навчальних планів та індивідуальних програм розвитку (для осіб з особливими  освітніми потребами), організації та проведення консультацій, надання доступу  здобувачам освіти до безкоштовного користування підручниками, навчальними  посібниками та іншою літературою бібліотечного фонду, навчальною,  науковою, виробничою, культурною, спортивною інфраструктурою закладу  освіти тощо. 

 

3.4. Передбачається поєднання здобувачем освіти, що зарахований на  сімейну форму навчання, різних форм навчання. Таке поєднання реалізується  через індивідуальний навчальний план, який формують для учня в закладі  освіти. Про поєднання різних форм навчання батьки вказують у заяві. \

 

3.5. Керівник закладу освіти ознайомлює здобувачів освіти, їх батьків  (одного з них) із порядком організації сімейної форми здобуття освіти,  визначеним цим Положенням та іншими актами законодавства у сфері загальної  середньої освіти. 

 

3.6. Робота над індивідуальним навчальним планом відбувається  спільно із самим здобувачем освіти. Батьки учнів можуть брати  участь у його розробленні, а також погоджувати його. План  затверджує керівник закладу освіти.

 

3.6. Керівник закладу освіти здійснює контроль за виконанням освітніх  програм, за якими навчаються здобувачі освіти за сімейною формою.

 

3.7. Питання про особливості організації навчання здобувачів освіти  (здобуття загальної середньої освіти) за сімейною формою навчання  розглядаються на засіданнях педагогічної ради, методичних об’єднаннях, робочих нарадах, рішення нарад підтверджується наказом та затверджується директором.

 

3.8. В індивідуальному  плані  здобувачів освіти 8-9 класів врахувати програму з поглибленим вивченням окремих предметів, для 10-11 класів освітню програму профільного навчання.

 

 

 

ІV. Права та обов'язки здобувачів освіти за сімейною формою навчання

 

 4.1. Здобувачі освіти на  сімейній  формі навчання мають  можливість використовувати всю інфраструктуру закладу – навчальну,  спортивну, наукову тощо. Учні можуть оформити учнівський  квиток і користуватись необхідними підручниками, зокрема й  електронними.

 

 4.2. Здобувач освіти також може розраховувати на допомогу  педагогічних працівників, мати психологічний і соціально-педагогічний  супровід, проходити  оцінювання навчальних досягнень та/або державну  підсумкову атестацію, а також одержати документ про освіту.

 

 4.3. Здобувач освіти, який навчається за сімейною формою,  більшість навчального часу проводить самостійно. Але ця  форма не обмежує його у спілкуванні з іншими учнями – ані в  неформальному, ані на території ліцею. 

 

4.5. За умови поєднання різних форм навчання здобувач освіти має  право відвідувати навчальні заняття разом з класом, до якого прикріплений, та  виконувати увесь об'єм завдань (класних і домашніх). Може брати участь  в екскурсіях, практичних заняттях, проєктній роботі; на загальних  підставах брати участь в олімпіадах, турнірах, конкурсах та інших  змаганнях. При умові зазначення батьками в заяві певних предметів, що  вивчаються здобувачем освіти за  сімейною формою, зобов'язаний  відвідувати ці заняття і виконувати увесь обсяг завдань. Інші предмети  вивчати відповідно до індивідуального навчального плану переважно  самостійно, можливо з використанням в консультативному режимі  технологій змішаного навчання.

 

4.6. Здобувачі освіти за сімейною ( домашньою) формою  навчання також на рівні з іншими учнями мають право на відзначення  успіхів у навчанні. Вони нагороджуються похвальними листами та  грамотами, золотою та срібною медалями.

 

V. Права та обов'язки батьків

 

5.1. Відповідальність за здобуття освіти дітьми на рівні не нижче  стандартів освіти несуть батьки. Для спостереження за навчальним поступом здобувачів освіти батьки можуть використовувати портфоліо, в якому  фіксуються навчальні досягнення. 

 

5.2. Батьки здобувачів освіти можуть на договірних засадах залучати до  організації здобуття освіти за сімейною (домашньою) формою інших суб'єктів  освітньої діяльності.

 

5.3. Для забезпечення здобуття  освіти за сімейною (домашньою)  формою між закладом освіти і батьками (одним із них) може укладатися договір  про надання освітніх послуг.

 

 5.4. Для запобігання порушенням прав дітей та забезпечення виконання  обов'язків батьків заклад освіти інформує відповідну службу у справах дітей  про здобувачів освіти, зарахованих (переведених) на сімейну (домашню) форму. 

 

 

 

 

 

VI. Оцінювання навчальних досягнень здобувачі освіти за сімейною  (домашньою) формою

 

6.1. Здобувачі освіти за сімейною (домашньою) формою (крім тих, які  навчаються за Державним стандартом початкової освіти) проходять оцінювання  навчальних досягнень не рідше ніж 4 рази на рік, у тому числі підсумкове  (семестрове/піврічне та річне), а також атестацію . 

 

6.2. Результати оцінювання навчальних досягнень здобувача освіти  фіксуються в окремому журналі або в електронному класному журналі ЄШ за умови поєднання  сімейної  та інституційної (передбачає класно-урочну систему)  форм навчання.

 

6.3. Оцінювання навчальних досягнень і атестація здобувачів освіти за  сімейною формою здійснюється відповідно до законодавства у сфері загальної  середньої освіти та особливостей, визначених цим Положенням.

 

6.4. Адміністрація  ліцею  сприяє організації  співпраці вчителів-предметників з класними керівниками і батьками.

 

6.5. Заклад освіти забезпечує ознайомлення здобувачів освіти з переліком  питань, за якими здійснюється оцінювання навчальних досягнень та/або  атестація.

 

6.6. Завдання для підсумкового оцінювання та атестації здобувачів освіти  складає заклад освіти з урахуванням очікуваних результатів навчання,  встановлених в освітній програмі та навчальних програмах з окремих предметів,  а також особливостей засвоєння освітньої програми, визначених  індивідуальним навчальним планом. 

 

 

 

6.7. Написання підсумкових контрольних робіт може здійснюватися офлайн чи онлайн на платформах Сlasstime, Zoom або Classroom.

 

6.8. Якщо за результатами підсумкового оцінювання та/або атестації  здобувачів освіти встановлено рівень їх навчальних досягнень не нижче  середнього, вони можуть продовжувати навчання за сімейною (домашньою)  формою.

 

6.9. Якщо за результатами підсумкового оцінювання здобувачів освіти за  одним або кількома навчальними предметами встановлено початковий рівень їх  навчальних досягнень або здобувачі освіти не пройшли підсумкового  оцінювання без поважних причин, вони можуть повторно пройти оцінювання  впродовж місяця (у межах навчального року). Батьки мають створити умови, які  забезпечують підвищення рівня навчальних досягнень учнів і  повторне проходження ними оцінювання. 

 

6.10. Якщо за результатами повторного оцінювання здобувачів освіти  встановлено початковий рівень їх навчальних досягнень, вони можуть бути  переведені на інституційну форму здобуття освіти відповідно до рішення  педагогічної ради закладу освіти. 

 

6.11. Навчальний час для проведення  підсумкового оцінювання визначає заклад освіти,  але не більше ніж 3 навчальні дні упродовж навчального року для  формувального оцінювання та не більше ніж 2 навчальні години для  завершального (підсумкового) оцінювання. Навчальний час для проведення  оцінювання визначається з урахуванням вимог до організації освітнього  процесу відповідно до державних санітарних правил і норм.

 

6.12. Видача документів про освіту, у тому числі з відзнакою, та відзначення  успіхів здобувачів освіти (нагородження похвальними листами, грамотами  тощо) здійснюється відповідно до законодавства у сфері загальної середньої  освіти.

 

 

 

VII. Оплата праці педагогічних працівників, які здійснюють навчання здобувачів освіти за сімейною ( домашньою) формою навчання

 

7.1. Оплата праці педагогічних працівників, які здійснюють навчання здобувачів освіти за сімейною ( домашньою) формою навчання, у тому числі з використання технологій дистанційного навчання, здійснюється відповідно до законодавства у сфері освіти щосеместру.

 

7.2. Відповідно до графіка консультацій вчителів-предметників  та  здачі перевірних діагностувальних робіт для здобувачів освіти за сімейною формою відводиться:

 

1) на проведення формувального, підсумкового (семестрового, річного) оцінювання – 1 навчальна година з кожного навчального предмета;

 

2)   на проведення атестації в закладі освіти ( якщо вона проводиться не разом з іншими здобувачами освіти відповідного класу): з української мови ( диктант) – 1 навчальна година; з інших навчальних предметів – 1 навчальна година з кожного навчального предмета у 1-4 класах, 2-3 навчальні години з кожного навчального предмета у 5-9 класах, 3 навчальні години з кожного навчального предмета у 10-12 класах.

 

3) на проведення консультацій – 15 хв на одного  здобувача освіти з кожного навчального предмета, але не більше ніж 3 години на навчальний предмет впродовж навчального року.